تدریس عملگرایی به شیوه های مختلف

می دانیم که برای کسب موفقیت در زندگی نیازمند آن هستیم که به جای شعار دادن مرد عمل باشیم، انسانی باشیم که برای رسیدن به خواسته های خود بجای آنکه درباره خواسته ها و امیال خود به صورت ای کاش و افسوس صحبت کنیم، هر روز در راستای پیشبرد اهداف خود در سکوت گام برداریم تا سریع تر به مقصد نهایی خود برسیم.

خیلی ها هستند که حرف های خوب و امیدوارکننده بسیاری می زنند اما کمتر به آن عمل می کنند و در بعضی موارد اصلا هیچ گاه دست به عمل نمی زنند. این افراد تنها سخنرانان بسیار ماهری هستند که توانایی اجرای حرف های خود را نیز ندارند در حقیقت این افراد برای عملگرا بودن موانع ذهنی دارند در نتیجه باید با تدریس عملگرایی به شیوه درست به این افراد، سعی کنیم موانع ذهنی برای عملگرا بودن را در آنها از بین ببریم.

برای رسیدن به اهداف بزرگ خود نیاز دارید تا یک فرد عملگرا باشید و عملگرا بودن را در خود پرورش دهید. برای تدریس عملگرایی از شیوه های متفاوتی استفاده می کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از روش های تدریس عملگرایی را بیان کنیم.

تدریس عملگرایی به شیوه کلامی

زمانی که شما قصد دارید افراد را به سمت عملگرا بودن سوق دهید باید ابتدا آن ها را با گفتگو آگاه سازید که اگر دست به انجام کاری در راستای پیشبرد اهدافشان می زنند تنها نتیجه کار و سودمندی آن نتایج مهم است نه انطباق با واقعیت عینی. در ابتدا شما باید افراد را به متحرک بودن ترغیب کنید و به آن ها بگویید که ابتدای قدم گذاشتن در راه  پیروزی ایستادن و متحرک بودن است. با ثبات و عدم تحرک هیچ فردی به موفقیت نرسیده است. گام های اولیه را باید محکم و بدون هیچ گونه نا امیدی بر دارید تا بتوانید تمام موانع احتمالی را پشت سر بگذارید.

شیوه کلامی انگیزشی، ایمان افراد به توانایی های خویش را افزایش می دهد در حقیقت یک نیروی محرک قوی است تا به افراد این اعتماد به نفس را بدهد که با تکیه  بر قدرت خویش و عمل کردن به آن می توانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

بررسی نیاز انسان و در صدد برطرف کردن آن

 شناخت سیستم RAS

در زمان تدریس عملگرایی برای افرادی که نمی دانند چگونه از توانایی خود استفاده کنند ابتدا باید یک نیاز ایجاد کنید. باید نگاهی به زندگی خود کنید و تمامی نیاز های خود را لیست کنید، ابتدا این سوال را از خود بپرسید که چرا باید برای رفع این نیاز تلاش کنید؟ علت به وجود آمدن آن چیست؟ راه برطرف کردن آن را پیدا کنید؟

با آگاهی از نیاز درونی خود یک انگیزه ای پیدا می کنید تا توانایی های خود را مورد بررسی قرار دهید، با داشتن انگیزه شما تمایل پیدا می کنید که برای رفع نیاز خود دنبال راه حل بگردید و نیز توانایی های خود را افزایش دهید.

از بین بردن موانع راه

در تدریس عملگرایی یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید آموزش داده شود، از بین بردن موانع راه است. ترس، تنبلی، به تعویق انداختن، نمی‌توانم گفتن، کم رویی، طرز فکر غلط، غرور از جمله عواملی هستند که امکان دارد شما را از ادامه مسیر متوقف کنند. باید سعی کنید زمانی که به یک موفقیت کوچک می رسید مغرور نشوید و و نیز تکبر زیادی موجب نشود شما بهترین عملکرد را نداشته باشید و با افراد دیگر با تکبر رفتار کنید. ترس از شکست موجب تنبلی شده که بدترین عامل برای متوقف کردن شماست. برای رفع نیاز باید یاد بگیرید که کارها را در زمان مقرر خود انجام دهید به تعویق انداختن کارها تنها انگیزه شما را کاهش می دهد.

تدریس عملگرایی به شیوه دیداری

 

در تدریس عملگرایی همانطور که گفتیم از روش های آموزشی متفاوتی استفاده می شود یکی از روش ها در تدریس عملگرایی مشاهده ویدئوهای انگیزشی است. انگیزه مثل سوخت اتومبیل است، از اساسی ترین ملزومات است که در عملگرا بودن افراد نقش بسزایی دارد. انگیزه انسان ها در تمامی مراحل رسیدن به موفقیت همیشه قوی نیست گاهی باید انگیزه را مانند سوخت خودرو به انسان ها تزریق کرد. یکی از راه های افزایش انگیزه دیدن ویدئوهای انگیزشی است.

ویدئوهای انگیزشی معمولا خلاصه ای از زندگی افراد موفق هستند که نشان می دهد این افراد با پشت سر گذاشتن چه سختی هایی به این درجه از موفقیت رسیده اند یا معمولا نشان می دهد که شما با تکرار عمل و صبوری و ایمان بر توانایی خود می توانید به خواسته های خود برسید.

افراد معمولا در بحث عملگرایی به دو دسته تقسیم می شوند، افرادی که دانش و آگاهی از عملگرا بودن را دارند ولی توانایی اجرای آن را ندارند و دسته دوم افرادی که دانش عمل گرایی را ندارند و در نا امیدی و آرزوهای خود غرق شده اند و هیچ تلاشی برای به دست آوردن آن نمی کنند.

تدریس عمل گرایی یکی از مهم ترین شیوه های تدریس نوین در بحث آموزش است که از این طریق می توانیم افرادی پرتحرک و با انگیزه را تحویل جامعه دهیم. اگر در همان دوران تحصیلی به دانش آموزان عملگرا بودن آموزش داده شود با جامعه ای پویا مواجه خواهیم شد.

اگر افراد و کسانی که در زمینه آموزش فعالیت می کنند از معجزه عملگرا بودن با خبر باشند هیچ گاه در تدریس عملگرایی کوتاهی نمی کنند.

امیدواریم با نوشتن  این مقاله به عملگرا شدن شما کمکی کرده باشیم.

منبع: وبسایت اسکندر نوری زاده

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian