تقویت عملگرایی چه فایده‌ای دارد و چطور می‌توان این کار را انجام داد

تقویت عملگرایی چه فایده‌ای دارد و چطور می‌توان این کار را انجام داد؟

 

هر مهارتی که ما در طول زمان کسب می‌کنیم نیاز داره که تقویت بشه، کسی که می‌خواد خوشنویسی یاد بگیره باید روزی ۲ صفحه تمرین داشته باشه، کسی که بخواد انگلیسی رو روان صحبت کنه باید هر روز تمرین مکالمه کنه. زندگی کردن چطور؟ زندگی کردن هم نیاز به تمرین و تقویت داره؟ حتما اینطوره. منظورم از زندگی کردن، شیوه ی زندگی کردنه، یه زندگی کردن معمولی هست و یه زندگی کردن متعالی، این زندگی کردن متعالی اگه تقویت نشه برمی‌گردیم به زندگی معمولی. عملگرایی یکی از شیوه‌های زندگی متعالیه. پس برای زندگی کردن خوب لازمه که تقویت عملگرایی انجام بدین.

عملگرایی چیست؟

قبلا هم گفتیم که عملگرایی یعنی اینکه برای رسیدن به آرزوهات تلاش کنی و فقط این نباشه که بشینی آرزو کنی. عملگرایی یعنی به برنامه‌هات عمل کنی.

اگه عملگرایی نداشته باشیم یا در این زمینه ضعیف باشیم چی میشه؟

یه مثلی هست که میگه: «تنبل نرو به سایه سایه خودش میایه». شاید بشه گفت کسی که عملگرایی نداشته باشه همون تنبله است، البته فرقش اینه که شاید سایه به سمت تنبل بره ولی زندگی بهتر هیچوقت به سراغ کسی که عملگرایی نداره نمی‌یاد. کسایی که کلا عملگرا نیستن همیشه یه لیست بلند و بالا از چیزایی که می‌خوان داشته باشن و  کسایی که می‌خوان بشن دارن ولی هیچوقت بهشون نمی‌رسن، چرا؟ چون کاری برای رسیدن به اونها انجام نمی‌دن.

کسی که برای تقویت عملگرایی تلاش نکرده و عملگراییش ضعیفه دیگه بدتر از کسیه که عملگرا نیست.  این دسته هم همون لیست خواسته‌ها و آرزوها رو دارن ولی فرقشون اینه که بعضی روزا برای رسیدن بهشون تلاش می‌کنن و یکم هم جلو می‌رن ولی بعد از چند روز همه رو ول می‌کنن و روز از نو روزی از نو. این افراد می‌شن یه عده بدون اعتماد بنفس برای رسیدن به خواسته‌هاشون و خیلی هم احساس سرخوردگی و شکست خواهند کرد.

اما کسی که عملگرا باشه همیشه سرزنده است و به بقیه انرژی میده.

روش‌های تقویت عملگرایی

 هدف داشتن

برای تقویت عملگرایی اولین قدمی که باید بردارین داشتن یه هدفه که خیلی می‌خواینش . ناپلئون هیل در کتاب خودش، فکر کن و پولدار شو، این اصل رو معرفی کرده. هیل کل پروسه رسیدن به آرزوها رو در سه چیز خلاصه می‌کنه:

  1. داشتن یک هدف که بهتون انگیزه میده
  2. برنامه ریزی برای رسیدن به هدف قلبی
  3. عمل کردن به برنامه تا رسیدن به هدف

هیل تو کتاب خودش همیشه روی این مورد تاکید می‌کنه که برای تقویت عملگرایی باید هدفی رو در نظر بگیرین که با جون و دل می‌خواین بهش برسین چون اگه اینجوری نباشه دیگه فایده‌ای نداره.

تونی رابینز در کتاب Money Master the game اول میگه برای اینکه پولدار بشین نیاز به این دارین که درصد مشخصی از درآمدتون رو ذخیره کنید تا به میزان زیادی برسه و بعدش اون رو سرمایه گذاری کنین. رابینز می‌گه حتی یک ماه هم نباید از ذخیره کردن اون میزان مشخص صرف نظر کنین، هر ماه و یا هر روز همون درصد مشخص (مثلا ۱۰%) رو ذخیره کنین. خودش هم تو کتاب میگه که شاید پایبندی به این قانون که خودتون مقرر می‌کنین سخت باشه ولی تنها اینجوریه که می‌تونین به جایی برسین که نیازی نباشه کار کنین.

خوب بنظرتون بدون داشتن یه هدف قلبی می‌تونین به این برنامه و قانون پایبند باشین؟ اگه یه چیزی واقعا هدفتون باشه، مدام به اون هدف فکر می‌کنین، انگیزه می‌گیرین و تقویت عملگرایی اتفاق میوفته و به برنامه هاتون عمل می کنین.

کلیپ‌ها و کتاب‌های انگیزشی

موانع موفقیت

خیلی راحت می‌تونین به تعداد زیادی از ویدئوها و کتاب‌های انگیزشی دسترسی داشته باشین. کاری که این ویدئوها و کتاب‌ها می‌کنن هم اینه که به یادتون میارن شما هدفی دارین و باید برای رسیدن به اون تلاش کنین. حتی موسیقی انگیزشی هم وجود داره که می‌تونین با گوش کردن به اون‌ها به تقویت عملگرایی بپردازین.

کتاب‌های انگیزشی که بیشتر با نام خودیار شناخته می‌شن بهترین منبع برای یاد گرفتن شیوه‌ی درست زندگی و تقویت عملگرایی هستن. کتاب‌ها رو کسایی می‌نویسن که به اندازه کافی تجربه در موفقیت دارن و میان این روش‌ها رو به بقیه هم می‌گن تا بقیه هم بتونن به آرزوهاشون برسن.

سخنرانی‌های انگیزشی

تو کشور ما سخنرانی‌های کلی زیاد اتفاق میفته و بخاطر همین چندان از سخنرانی خوشمون نمیاد. ولی بعضی سخنرانی‌ها فرق می‌کنن، سخنرانی‌های انگیزشی به شما انگیزه می‌دن تا عملگرا بشین و به آرزوهاتون برسین، حتی اگه تا حالا آرزو و هدفی نداشتین می‌تونین با رفتن به این سخنرانی‌ها انقدر انگیزه پیدا کنین تا جرات آرزو کردن و هدف داشتن رو به خودتون بدین.

سخنرانی‌های افراد موفق مثل جک ما، تونی رابینز، رابرت کیوساکی، برایان تریسی، بیل گیتس، جف بزوس یکی از بهترین سخنرانی‌هایی هستن که در اون‌ها رمز و راز موفقیت گفته می‌شه. خیلی راحت می تونین ویدئو ی سخنرانی هر کدوم از افراد بالا رو بصورت اینترنتی هم بدست بیارین. اگه هیچکدوم یا بیشتر افرادی که گفتم رو نمی‌شناسین پس بهتره یکم به دنیای اطراف خودتون نگاه کنین و ببینین که دست چه افرادیه.

همه چیز رو یادداشت کنین


انضباط شخصی

برای تقویت عملگرایی باید همیشه اهدافتون رو مرور کنین و به یاد بیارین. برای اهدافتون زمان مشخص کنین و شیوه‌ی رسیدن بهشون رو هم روی یک کاغذ بنویسین و هر شب قبل از خواب و هر روز صبح بعد از بیدار شدن بخونین که چی نوشتین. یکی از دوستانم می‌خواست جدیدترین گوشی سامسونگ رو بخره، اون هر شب و هر روز صبح با خودش می‌گفت: «من دو ماه دیگه گوشی پرچمدار سامسونگ رو  خریدم.» و بعدش هم تریلر همون گوشی رو نگاه می‌کرد و دو ماه دیگه تونست اون رو بخره. شاید بنظرتون غیر ممکن باشه ولی امتحانش مجانیه، شما هم خواسته‌ی خودتون رو بنویسین و بینین که چقدر به تقویت عملگرایی شما کمک می‌کنه.

انسان هیچوقت نباید از آرزو کردن بترسه! فرقی نمی‌کنه که چه آرزویی داشته باشین، اگه واقعا بخواین به حقیقت بپیونده این اتفاق می‌افته. عبدالکریم یه کاتب اسامی زندانی‌ها در هندوستان بود. اون زمان هندوستان مستعمره‌ی انگلستان بود، عبدالکریم خیلی دلش می‌خواست امپراطریس ویکتوریا رو ببینه. واقعا دلش می‌خواست که این اتفاق براش بیوفته و در نهایت این شد که یه کاتب ساده هندوستانی تبدیل به منشی شخصی ملکه انگلیس و امپراطریس هندوستان بشه. انگیزه‌ی بزرگی که عبدالکریم داشت باعث شد که شرایط براش مهیا بشه و تنها کافی بود که یکم تلاش کنه تا به آرزوی تمام عمرش برسه و این اتفاق افتاد. (فیلم «ویکتوریا و عبدل»)

پس کافیه آرزو کنین و بعدش به تقویت عملگرایی بپردازین تا همه‌ی کهکشان بچرخه و بچرخه تا آرزوی شما رو برآورده کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian