چگونگی استفاده از تفکر عملگرایی  

جملات تاکیدی

چگونگی استفاده از تفکر عملگرایی

عشق، خشم، نفرت، شادی، خوشحالی و همه‌ی احساساتی که ما داریم توسط مغز کنترل می‌شن، این مغز ماست که فکر می‌کنه و به پاهامون میگه که راه برن، به زبانمون میگه که حرف بزنه. تو مغز ما افکارمون هستن که مدام پردازش می‌شن و در نهایت تبدیل می‌شن به اعمالمون. پس همه چیز از فکر شروع می‌شه. وقتی که بتونین افکار خودتون رو به یه سمت جهت بدین اون وقته که می‌تونین زندگیتون رو هم به همون سمت سوق بدین. خیلی‌ها دلشون می‌خواد که عملگرا باشن و از این تفکر در زندگی خودشون استفاده کنن ولی چندان موفق نیستن. امروز می‌خوایم درباره‌ی تفکر عملگرایی صحبت کنیم.

تفکر عملگرایی چه می‌گوید؟

تفکر عملگرایی در یک کلام می‌گه که «بعد از آرزو کردن، ایمان داشتن به رسیدن به هدف، باید و باید عمل کنین و برای رسیدن به اون هدف تلاش کنین.»

چطوری تفکر عملگرایی را در زندگی خود حاکم کنیم؟

وقتی بخواین یه تفکر و شیوه‌ی زندگی رو حاکم کنین باید مغزتون و فکرهایی که هر روز وارد ذهنتون می‌شه رو به اون تفکر اختصاص بدین. مشکلی که ما داریم اینه که یه چیزی رو یاد می‌گیریم ولی وقتی قرار می‌شه که بکار بگیریمش بازم به شیوه‌ی قبلی خودمون عمل می‌کنیم. به همین خاطر چند مثال از شرایطی که همه‌ی ما ممکنه در اونها گیر کنیم رو در ادامه می‌گیم و بعدش راه حلی هم برای هر کدومشون ارائه می‌کنیم.

امین[ دیروز همش با دوستام بیرون بودم و خیلی خوش گذشت زمانی آخرش که اومدم خونه آخرای شب بود و خیلی خسته بودم. راستش چند وقتی هست که می‌خوام بیشتر درس بخونم و خودمو برای کنکور ارشد آماده کنم، کتاب‌های لازمم رو هم خریدم ولی نمی‌تونم به دوستام بگم باهاشون نمیام. چطوری می‌شه از تفکر عملگرایی اینجا استفاده کنم؟

راه حل: یکی از کارهایی که پس از تصمیم به رسیدن به چیزی بایدانجام بدیم بکنیم اینه که اون رو بنویسیم. مثلا بگیم که «می‌خوام در رشته فلان در دانشگاه فلان قبول بشم.» قدم بعدی اینه که براش برنامه‌ریزی کنیم و به اون برنامه عمل کنیم. مشکلی که امین داره اینه که خیلی برای دوستاش اهمیت قائله و حرف اونها براش خیلی مهمه  هستن. کاری که امین باید بکنه اینه که به دوستاش بگه دوست داره کنکور ارشد بده، رتبه‌ی خوبی بیاره و در فلان دانشگاه قبول بشه. اینجوری دوستاش مدام ازش می‌پرسن که چیکار کرده، به کجا رسیده؟ تونسته به برنامه‌اش عمل کنه یا نه. بعدش نه گفتن به دوستان و درس خوندن براش آسون تر میشه. شما نیاز به یک مشوق دارین که مدام بهتون یادآوری کنه که باید چکار کنین؛ چه مشوقی بهتر از دوستان؟!؟

آرامش درونی

 ساناز[  بعد از اینکه مستند «راز» رو نگاه کردم خیلی اعتماد بنفس پیدا کردم، هدف من این روزا اینه که حلقه‌ی دوستانی داشته باشم که به من انرژی بدن و همیشه باهاشون خوش باشم. خیلی هم به این موضوع فکر کردم ولی بازم هیچ اتفاقی نمی‌افته.

راه حل: طبق تفکر عملگرایی بعد از اینکه خواستید وارد حلقه‌ای از دوستان بشید که ویژگی‌های خاصی دارن، مثلا همه نقاش هستند یا ورزشکار، باید اول خودتون رو مثل اونها کنین. برای مثال کسی که هیچی از طراحی و هنر نمی‌دونه برای عده‌ای که سر و کارشون با هنره جذاب نیست. کمترین کاری که می‌تونین بکنین اینه که چنین پیج‌های مربوط به هنر رو تو اینستاگرام دنبال کنین. در روابط انسانی افرادی که مشابهت بیشتری دارن بهتر همدیگه رو جذب می‌کنن، شما هم باید خودتون رو مشابه کسایی کنین که می‌خواین اطرافتون باشن و یا لااقل خودتون رو لایق اونها کنین. اگه می‌خواین یه دوست داشته باشین که مدام انرژی مثبتی بهتون می‌ده اول از خودتون شروع کنین و شما این کار رو برای بقیه انجام بدین.

باید باور داشته باشین که چنین افرادی رو ملاقات خواهیدن کرد، آیا تبدیل به کسی شدین که اونها ازش خوششون بیاد؟

  ارشیا [  من یه شرکت استارتاپی دارم و محصولاتی رو می‌خوام بفروشم، خیلی وقته که منتظر مشتری‌های بیشتر هستم و در بازاریابی و اینها هم هزینه کردم ولی اون نتیجه‌ای که می‌خواستم رو پیدا نکردم. خیلی نا امید شدم، من آرزو کردم و حتی نوشتم که می‌خوام از طریق وب سایتم تا آخر ۲ دوماه دیگه فلان قدر درآمد داشته باشم و هر روز هم این متن رو می‌خوندم ولی بازم ناموفق بودم، دیگه تفکر عملگرایی بیشتر از این؟

راه حل:  ارشیا در تفکر عملگرایی و رسیدن به آرزوهاش شکست خورده. چیزی که باید در اینجا ازش کمک گرفت قانون فراوانیه. این قانون می‌گه که بی‌نهایت روش برای رسیدن به هدف هست و کسی که آرزویی داره می‌تونه روش‌های مختلف بازاریابی رو امتحان کنه تا بتونه کالای خودش رو بفروشه.

یه دونه گندم رو در نظر بگیرین، وقتی که کاشته می‌شه و جوانه می‌زنه اول تو خاک نرمه و رشد کردن براش خیلی سخت نیست، تا می‌رسه به سطح زمین که سفته. این جوانه اون قسمت رو که رد کنه دیگه رشد می‌کنه و به هدف خودش می‌رسه. کسی که هدفی رو انتخاب می‌کنه هم همینطور، همون لحظه‌ای که فکر می‌کنه همه چیز سخت شده و موفقیت غیر ممکنه خیلی به موفقیت نزدیک شده.

حتی اگر شکست هم خوردی نباید نا امید بشی، تا زمانی که شکست می‌خوری یعنی دست از تلاش برنداشتی و آخر سر به هدفت می‌رسی

البته از هر شکست باید درس گرفت حماقت یعنی اینکه یک کار رو مدام به روش تکراری انجام بدی و انتظار نتیجه‌ی متفاوت داشته باشی. وقتی می‌بینی که از این روش موفق نمی‌شی باید روش خودت رو اصلاح کنی و تغییر بدی اون موقعست که داری از گذشته درس می‌گیری و میری به سمت موفقیت

پس در نهایت ما سه تجربه از شکست در استفاده از تفکر عملگرایی رو مورد بررسی قرار دادیم. اگر فکر می‌کنین شرایط دیگه‌ای هم بوده که شما در استفاده از عملگرایی شکست خوردین حتما در بخش نظرات بیان کنین تا بگیم که چیکار کنین. همه‌ی قوانین هستی رو در کنار هم استفاده کنین تا بتونین موفق بشین، قانون مدارها، قانون فراوانی، قانون جذب، عملگرایی و بسیاری از قوانین دیگه که توسط افراد موفق معرفی می‌شن می‌تونن زندگی شما رو تغییر بدن، به شرطی که ازشون استفاده کنین

منبع: وبسایت اسکندر نوری زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian