سه بخش اصلی در توسعه فردی

اصول تغییر

سه بخش اصلی در توسعه فردی

یه روز مربیم، آقای ارل شواف، بهم گفت: «جیم، اگه می‌خوای ثروتمند و خوشحال باشی، این درسو خوب یاد بگیر: یاد بگیر که بیشتر از اون که روی شغلت کار کنی، روی خودت کار کنی.» توسعه فردی کاریه که تموم عمر باید انجامش داد.

 می‌دونی، چیزی که بهش تبدیل می‌شی خیلی مهم‌تر از چیزیه که به دست میاری. سوال مهم درباره‌ی شغل این نیست که من چی به دست میارم، سوال مهم اینه که من چی میشم. چیزی که میشی به طور مستقیم روی چیزی که به دست میاری هم تأثیر میذاره. اینجوری فکر کنید: بیشتر چیزایی که امروز دارید، با تبدیل شدن به فردی که امروز هستید، به دست اومده.

 همچنین فهمیدم که درآمد به ندرت از توسعه فردی تجاوز می‌کنه. گاهی اوقات شانسی یه درآمد بالایی به دست میاری. اگه یاد بگیری که مسئولیت‌های ناشی از اون رو به عهده بگیری، اون درآمد باقی می‌مونه. اما اگر این کار رو یاد نگیری، درآمدت به همون مقداری که می‌تونی مسئولیتش رو به عهده بگیری کاهش پیدا می‌کنه.

 نگهداری چیزی که از راه توسعه فردی به دست نیومده سخته. این اصل مهمیه توی زندگی.

برای اینکه چیز بیشتری به دست بیاری، خودت رو توسعه بده.

بازار محل تقاضاست. فرصت زیاد هست، اما باید براش آماده باشید. ما باید بخشی از امسال رو برای سال آینده آماده کنیم. ما باید بخشی از این دهه رو صرف آماده شدن برای ده سال آینده کنیم. دلیل اینکه اینجا هستیم، اینه که بخشی از دهه گذشته رو برای آماده شدن برای این دهه خرج کردیم.

بنابراین بخش زیادی از زندگی صرف آماده شدن و توسعه‌ی مهارت‌ها می‌شه. من یه جمله کلیدی و خوب برای شما دارم که بتونید با توسعه مهارتاتون توی بازار موفقیت کسب کنید: موفقیت با رشد شخصی، خود بهسازی و پیشرفت قابل‌اندازه‌گیری آغاز می‌شه و ادامه پیدا می‌کنه.

توسعه فردی کار سختیه. یه مبارزه است. یه چالشه. بدون چالش هم، پیروزی وجود نخواهد داشت. زندگی همینه. این مبارزه و چالش برای رشد خودمون و مهارت‌هامونه. برای دیدن موفقیتمون توی بازار و توی زندگی.

تموم موفقیت ایجاد مهارت‌ها و ارزش‌ها و انتقال این مهارت‌ها و ارزش‌ها به بازاره. این کار یه بخش اجتماعی، یه بخش معنوی و یه بخش فیزیکی داره و ما می‌خوایم در مورد این بخش‌ها صحبت کنیم.

کسب عادتای جدید آسون نیست، اما می‌تونن توسعه پیدا کنن. گاهی اوقات که سرعتتون توی یه جهت خیلی زیاد میشه، تغییر جهت آسون نیست، اما ممکنه. بله، آسون نیست، اما ممکنه. یه نفر می‌گفت  موفقیت ۱۰ درصد استعداد و ۹۰ درصد تلاش و عرق ریختنه. شما فقط باید کتاب بخونید، مهارت یاد بگیرید، برای خودتون چند مرحله بگذارید، برنامه‌ریزی ذهنی کنید و خودتونو آماده کنید.

 نبوغ خوبه، اما نبوغ باید منجر به نظم بشه. استعدادها به آدم انگیزه میدن، اما اینکه انگیزه داشته باشی تا کلاس بری، مهارت یاد بگیری و اون رو بارها و بارها تکرار کنی تا جزئی از وجودت بشه چیز دیگه است و اینه که یه چالشه. این کار آسون نیست، اما چالشیه که اگه توش برنده بشی و رشد کنی، همون چیزیه که قدر و منزلت شما رو تعیین می‌کنه، درآمدتون، ارزش خالصتون، و ارزش کارتون توی بازار رو مشخص می‌کنه.

 من توسعه فردی رو به سه بخش تقسیم کردم. این اون سه بخشه:

 ۱. معنوی

می‌دونم که شاید بگید جای این حرفا جای دیگه است اما به نظر من انسان ها حیوان نیستند. بعضی از مردم میگن ما یه شکل پیشرفته از گونه‌های حیوانی هستیم، اما به نظر من انسان‌ها منحصر به فرد هستن. کیفیت معنوی مارو از همه مخلوقات دیگه متمایز می‌کنه. من توی این مسایل خودم آماتور هستم و نمی تونم زیاد بهتون راهکار نشون بدم. اما توصیه می کنم شما خودتون همیشه در حال یاد گرفتن امور روحی و معنوی برای توسعه‌ی خودتون باشید. هرکاری که فکر می کنید در این زمینه براتون مفیده بهتون پیشنهاد می کنم که انجامش بدین.

۲. فیزیکی

درمان بیماری‌ با ذهن

ذهن و بدن با هم‌کار می‌کنن، پس باید به هر دو توجه کنیم. رشد ذهن و بدن. حتما این جمله رو شنیدید که میگن با بدن خودتون مثل یه معبد رفتار کنین. مثل یه مسجد. جایی که شما به شدت ازش مراقبت می‌کنید. با بدن خودتون مثل یه معبد رفتار کنید، نه مثل یه هیزم خشک، درسته؟ یک معبد. پس مواظب خودت باش.

تنها خانه‌ای که ما باید در حال حاضر توش زندگی کنیم بدن فیزیکی ماست که داریم و این هم بخشی از موفقیت توی بازاره. از نظر فیزیکی در مورد خودتون احساس خوبی داشته باشید، به طوری که با یه حس اعتماد به نفس، به بازار قدم بذارید. این کار چند تا فاکتور داره که یکی‌اش تغذیه‌ی مناسبه. اگه یکم به تغذیه‌تون توجه کنید می‌تونید این کار رو خودتون به ثمر برسونید. فقط کافیه کتابایی در مورد تغذیه‌ی مناسب بخونید. بعد از مطالعات برای خودتون یه برنامه‌ی تغذیه‌ی مناسب طرح ریزی کنید و بهش عمل کنید.

ظاهر آدم هم مهمه. باید توی بازار با ظاهر خوبی شرکت کنید. ممکنه بگید مردم نباید مارو از روی ظاهر قضاوت کنن. درسته، اون‌ها بعدا متوجه می‌شن و شمارو خیلی بیشتر از ظاهرتون می‌شناسن و ارزشتون رو کامل درک می‌کنن. اما به هر حال ظاهر هم قسمتی از رشد شخصیِ شماست که بیانگر وجود رشد شخصی توی شخصیت شماست.

مراقب ظاهر خودتون باشید. ظاهرتون رو درست کنید و بعد رهاش کنید. بعضی افراد هستن که در تمام طول روز نگران ظاهرشون هستن. این کار درست نیست. به ظاهرتون برسید و رهاش کنید.

 ۳- ذهن

سومین بخش توسعه فردی مربوط به ذهنه. ذهنتون رو فعال کنید. اونو به کار بندازید. خوب فکر کنید. عادت به مطالعه پیدا کنید. ایده‌های جدید رو پیگیری کنید. تمام اینها ذهن رو قوی می کنه.

 بعضیا به این علت که پرداختن به مطالعه در زمینه هایی مثل شعر و ادبیات و تاریخ و… سخت هست، از اون می‌گذرن و بهش توجه نمی‌کنن. اما نباید بترسین. این بخشی از توانایی‌های شما در بازار هست. ممکن هست وقتی شروع به یاد گرفتن کردید، متوجه شدید خیلی از اونچه که فکر می‌کردید، ساده تر باشه.

 

منبع: وبسایت اسکندر نوری زاده

2 دیدگاه برای “سه بخش اصلی در توسعه فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian