در روابط به کسی باج نده!؟

روابط

در روابط به کسی باج نده!؟

اکثریت ما آدم‌ها در روابط‌مان سنجیده می‌شویم ما در ارتباط با همسرم، شریک عاطفی‌ام، دوست، یار،  همکار یا آدم‌هایی که گذری به آنها بر می‌خورم مثل راننده اسنپ و… سعی می‌کنیم رابطه‌مان را جوری پیش ببریم که به شخص مقابل نه  نگوییم و رضایت شخص را بگیریم. و نادانسته و ناخودآگاه وارد بازی ‌می‌شویم که نظر دیگران از نظر خودمان مهمتر می‌دانیم و در اکثر مواقع برای نگه داشتن رابطه بهای سنگینی پرداخت می‌کنیم. به اصطلاح در روابط‌مان به آدم‌ها باج میدیم و هم رابطه را دوست داریم و هم از رابطه رنج می‌بریم و این بازی‌ها در نهایت باعث پایین آمدن عزت نفس و در  نتیجه باعث تجربه استرس و اضطراب در ما می‌شود. و همه این ‌کارها از آنجایی شروع شد که دوست داشتیم که از روابطی که داریم حس خوبی بگیرم و به همین خاطر تن به کارهایی میدیم که در نهایت باعث درد و رنج بسیای در ما می‌شود.

اصل برانگیختگی در روابط

یک اصلی فوق‌العاده‌ای در روابط وجود دارد به نام اصل برانگیختگی که فاکتور فوق‌العاده‌ای هست تا بتوانم روابط لذت بخشی را با همه تجربه کنم اصل برانگختگی در روابط می‌گوید: که نوع دید، نوع احترام گذاشتن و کیفیت برخورد آدم‌ها با ما بر‌می‌گرده به کیفیت رابطه با خودمان و آدم‌ها آینه‌ ما هستند. برای مثال اگر از درون احساس بی‌ارزشی و پوچی داشته باشید این احساس در ارتباط شما با هر کسی خودشو نشون می‌ده و شما تعجب می‌کنید که چرا این آدم به خودش اجازه داد با من این برخورد را داشته باشه به این خاطر که خود شما در درون‌تان این حس را داشتید و قبول دارم که برای شما قبول کردن این موضوع سخته و شاید به ظاهر خبر بدی برای شما باشه اما اگه این قانون را باور کنید و به این اعتقاد و باور برسید که اگر من باعث برخورد خوب یا بد در روابطم ‌می‌شوم خبر فوق‌العاده‌ای چون روی خودم کار می‌کنم و خودم را لایق یک ارتباط خوب‌ میدانم و اجازه نمیدم که کسی بهم بی احترامی کند و این‌جاست که نشانه‌ها را کم کم خواهید چون که شما از درون خودتان را آدم ازشمندی می‌بیند و فقط روی خدا و خودتان حساب می‌کنید و در این مسیر ثابت قدم بمانید در نهایت دنیا و آدم‌های اطرافتان چاره‌ای ندارند که شما را همان جوری که هستید بپذیرند. اما مسئله این‌جاست خیلی‌ها این مباحث و خودشون را قربانی می‌دانند و دنیا و جهان هستی طبق قانون همون حس را به شما باز می‌گرداند.

چطور رابطه درست را تجربه کنیم؟

خوب حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که حالا چطور یک رابطه درست را تجربه کنیم؟ قطعا که راهی برای تجربه یک رابطه عالی و دوطرفه وجود دارد به این شرط که شما مسئولیت‌خودتان را به عهده بگیرید و شروع کنید روی خودتان کار کردن و خدا و خودتان را تنها منبع حس خوب و حال خوب بدانید و تمرین کنید که به آدم‌ها گیر نکنید و همه آدم‌ها را از پدر و مادر، همسر و فرزند، رئیس و کارمند، دوست و همکار، شریک عاطفی، و یار دستی از جانب خدا بدانید که دارند به شما احساس خوبی میدهند و هر کسی در هر جایگاهی که بود وقتی بی دلیل به شما حس بدی را داد جلوی این نوع رفتار‌ها را بگیرید و در خلوت خودتان به راه‌های مختلف یادآوری کنید که شما نیازی ندارید که از یک شخص خاص حس خوب را بگیرید و دست خدا را در روابط نبندید و اجازه ندهید کمتر از آنچه که لایق هستید با شما برخورد نشودو این به این دلیل نیست به شخصی بی‌احترامی کنید و شخصیت کسی را زیر سوال ببرید اما می‌تونه شروع احترام گذاشتن به خودتان و در نهایت به عزیزان‌تان باشد. تعریف ارتباط درست از نظر من این‌که در مرحله اول رابطه‌ات با خودت درست بشه و بعد با آدم‌های اطرافت،‌خلاصه ارتباط درست با این‌که با خودت هماهنگ بشی همین که نیاز به تمرین داره نیاز به پرداخت بهاء دراه اگر حاضری روی خودت کار کنی حتما می‌تونی ارتباط درست را به راحت‌ترین شکل ممکن تجربه کنید.

(چکیده ازمطالب ویدیوی بالا؛ برای درک کامل حتما ویدیو را تماشا کنید.)

منبع: وبسایت اسکندر نوری زاده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian