معرفی کتاب و تکه‌ای جذاب از آن (خطای هزینه هدر رفته)

معرفی کتاب

نام کتاب: هنر شفاف اندیشیدن

مولف: رولف دوبلی

مترجمین: عادل فردوسی‌پور، بهزاد توکلی، علی شهروز

موضوع کتاب: معرفی خطاهای بشری با نگرشی متفاوت به عملکرد انسانی است. این خطاها، خطاهایی است که در اثر پیش‌فرض‌های ساختگی، اشتباهات متداول و موقعیت‌های کاذبی که بواسطه خطاهای ذهنی دچارش می‌شویم. برای درک بهتر ابن خطاها، فصلی از این کتاب را تحت عنوان « خطای هزینه هدر رفته»  بخوانید:

   ۵- چرا باید گذشته را فراموش کنی؟ خطای هزینه هدر رفته

فیلم افتضاح بود. بعد از یک ساعت، درِ گوش همسرم گفتم «پاشو برویم خانه.» گفت «به هیچ وجه. قرار نیست سی دلارمان را دور بریزیم.» با اعتراض گفتم «این توجیه درستی برای ماندن نیست. پولمان همین الان هم خرج شده. با خطای هزینه هدر رفته مواجه شده‌ایم، نوعی طرز فکر اشتباه!» چه بمانیم، چه برویم ۳۰ دلار را خرج کرده‌ایمیل‌. بنابراین، این عامل نباید در تصمیم ما نقش داشته باشد.

روز بعد در یک جلسه بازاریابی شرکت کردم. چهار ماه از شروع فعالیت‌ کمپین تبلیغاتی می‌گذشت. حتا یکی از اهدافمان هم محقق نشده بود. به نظر من بهترین راه، انصراف از کمپین بود اما مدیر تبلیغات با اصرار می‌گفت «ما سرمایه‌گذاری زیادی برایش انجام داده‌ایمیل‌. اگر الان متوقفش کنیم، یعنی همه این هزینه‌ها بی‌دلیل بوده.» او هم قربانی دیگر خطای هزینه هدر رفته است.  

یکی از دوستانم سال‌هاست از رابطه عاشقانه‌ پر مشکلش زجر می‌کشید. نامزدش بارها و بارها به او خیانت می‌کرد. هر دفعه هم پشیمان برمی‌گشت و التماس می‌کرد که دوستم او را ببخشد. او می‌گفت «انرژی زیادی صرف این رابطه کرده‌ام و کنار گذاشتنش کار اشتباهی است.» یک مورد کلاسیک از خطای هزینه هدر رفته.

خطرناک‌ترین حالت خطای هزینه هدر رفته وقتی است که زمان، پول، انرژی یا عشق زیادی صرف چیزی کرده باشیم. این هزینه کردن دلیلی می‌شود برای ادامه دادن حتی اگر با موضوعی محکوم به شکست سر و کار داشته باشیم. هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم، هزینه هدر رفته بیشتر می‌شود و بیشتر مجبور می‌شویم ادامه بدهیم.

کنکورد نمونه بارز یک پروژه ناموفق دولتی است. هر دو طرف قرارداد- بریتانیا و فرانسه – از مدت‌ها قبل می‌دانستند تجارت این هواپیمای مافوق سرعت صوت هرگز به صرفه نبوده، اما کماکان به صرف مبالغ هنگفت ادامه دادند. شاید فقط برای حفظ ظاهر. رها کردن پروژه به منزله پذیرفتن شکست بود. به همین دلیل، اغلب خطای هزینه هدر رفته را اثر کنکورد هم می‌نامند.

این خطا منجر به اشتباهات پرهزینه و فاجعه‌آمیزی در قضاوت‌ها می‌شود. امریکایی‌ها، به همین دلیل به حضورشان در جنگ ویتنام ادامه دادند. تفکرشان این بود «ما تا الان خیلی چیزها را قربانی این جنگ کرده‌ایمیل‌. اشتباه است اگر منصرف شویم.»  

«تا اینجا آمده‌ایمیل‌… »، «تاکنون این همه از کتاب را خوانده‌ام…»، «اما دو سال صرف این دوه کرده‌ام…» اگر با هر یک از این نمونه‌های فکری مواجه شده‌اید یعنی خطای هزینه هدر رفته در گوشه ذهن شما مشغول به کار است.    

البته ممکن است دلایل خوبی برای ادامه کار و سرمایه‌گذاری برای چیزی تا نتیجه دادنش وجود داشته باشد. اما مراقب دلایل غلطی مثل توجیه سرمایه‌گذاری‌های جبران‌ناپذیر باش. برای تصمیم‌گیری منطقی باید هزینه‌هایی را که تا امروز کرده‌ای فراموش کنی. مهم نیست تاکنون چقدر سرمایه‌گذاری کرده‌ای. فقط ارزیابی‌ات از هزینه‌ها و سودهای آینده مهم است.

تغییر باید از خود شما آغاز شود…

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

با سپاس تیم آموزشی و تحقیقاتی نوری‌زاده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian