رهایی از گذشته یعنی آغاز موفقیت، ثروت و خوشبختی‌های به تعویق افتاده

رهایی از گذشته

رهایی از گذشته چیزی است که بسیاری از انسان‌ها بدان نیاز دارند. تقریبا همه آدم‌ها در گذشته مسائلی داشته‌اند که اغلب در زمان حال فکر آن‌ها را درگیر می‌کند. مدام به عقب برمی‌گردند و به گذشته خود فکر می‌کنند. این تفکرات همراه با غم و اندوه و حسرت است. پر از احساسات منفی و ناراحت‌کننده. همراه با ارتعاشات و فرکانس‌های منفی.

 اگر از این اشخاص بپرسید چه منافعی از این بازگشت به گذشته غم‌انگیز نصیب شما شد مطمئنم هیچ منفعتی را پیدا نخواهند کرد که نام ببرند. بلکه اگر از معایبش بپرسید چندین صفحه می‌توانند بنویسیند. یکی از دلایل ناکام ماندن این اشخاص در رسیدن به اهداف زندگی اسارت در گذشته است. آنان با فکر کردن به گذشته، داستان‌های و حوادث غم‌انگیز خود را بارها و بارها دوباره خلق می‌کنند. خودشان هم از این ماجرا رنج می‌برند و آرزو می‌کنند ای کاش می‌توانستند از این افکار خلاص شوند. ای کاش می‌توانستند دیگر به حوادث، اشتباهات، از دست رفتن فرصت‌ها و حسرت‌های گذشته فکر نکنند. اغلب آن‌ها آرزو کرده‌اند ای کاش برای رهایی از گذشته،  راهی پیدا می‌کردند.

افراد موفق کسانی نیستند که هرگز اشتباه، حسرت یا حادثه غم‌انگیزی در گذشته نداشته‌اند. آن‌ها هم در گذشته ماجراهایی داشته‌اند که هر از گاهی با فکر کردن به آن حالشان بد می‌شد. اما بعد از مدتی بر خود مسلط شده‌اند. راهی برای غلبه بر این ناراحتی‌ها یافته‌اند.

درس گرفتن از اشتباهات گذشته

یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌های رهایی از گذشته درس گرفتن از اشتباهات است. بنشینید و به اشتباهاتی که بابت آن خود را سرزنش می‌کنید، یا حسرت می‌خوردی یا در حال حاضر برای آن بسیار ناراحت هستید فکر کنید. آن را روی کاغذ بنویسید. آن را بپذیرد. حال در مقابل آن بنویسید از این اشتباه چه درسهایی گرفته‌اید. این را در نظر بگیرید که شما انسان ارزشمندی هستید و خطاهای گذشته این حقیقت را زیر سوال نخواهد برد. شما هم حق اشتباه کردن دارید و با این اشتباهات است که راه درست را پیدا می‌کنید.

“کسی که هرگز مرتکب اشتباه نشده‌است هرگز چیز جدیدی را امتحان نکرده‌است.”- آلبرت انیشتین

“اشتباهات بشر دروازه‌ی اکتشاف او هستند.”-جیمز جویس

رهایی از گذشته

 سپس درس مورد نظر را پیش خود نگه دارید و اشتباه‌تان را پاره کنید و بسوزانید. این کار از لحاظ روانی تاثیر خوبی روی رها کردن آن دارد.  مطمئن باشید اگر چندین بار این کار را تکرار کنید بار اندوه آن رفته‌رفته کم می‌شود. و بهتر می‌توانید رهایش کنید.

این کار علاوه بر کاهش بار اندوه ناراحتی‌های گذشته به شما کمک می‌کند که در آینده ناخودآگاه دیگر این اشتباه را تکرار نکنید. تا زمانی که درس اشتباهات گذشته‌تان را نیاموزید مدام در اسارت آن اشتباه باقی می‌مانید. یا با فکر کردن به آن یا با تکرار مجدد آن ناراحتی‌های آن را دامنه‌دار خواهید کرد.

دیگران را ببخشید تا خودتان در آرامش باشید

همانطور که باید خودتان را ببخشید دیگران را هم ببخشید تا بتوانید آرامش را به وجودتان باز گردانید. برای رهایی از گذشته دیگران را ببخشید زیرا:

  • کسی که تصور به شما بدی کرده است طبق قوانین جهان حتما به کیفر کار خود خواهد رسید. چه شما او را ببخشید چه نبخشید.
  • کسی که تصور می‌کنید به شما بدی کرده است، شاید تصور شما بوده است، شاید از حرفی که زده یا کاری که کرده است منظور بدی نداشته است. شاید از کار خود پشیمان است.
  • نبخشیدن دیگران و مدام فکر کردن به آن‌ها وجود شما را سرشار از قهر و خشم و کینه و احساسات منفی می‌کند و طبق قوانین جهانی موفقیت احساسات بد مساوی است با اتفاقات بد. هر چه شما بیشتر به بدی‌های دیگران فکر کنید ناراحتی‌ها و اتفاقات بد بیشتری به سمت خود جذب می‌کنید.
  • نبخشیدن دیگران و در گذشته خود ماندن، حال و آینده شما را از شما خواهد گرفت.

هر چه بیشتر بتوانید ذهن آگاهتان را در زمان حال متمرکز کنید کمتر به گذشته فکر خواهید کرد. خود را متعهد کنید که من باید شاد باشم. من مسئول حال خوب خودم هستم. اگر متعهد شوید هر کاری که برای ایجاد حال خوب از دستتان بر می‌آید انجام خواهید داد. لیستی از آنچه که از آن لذت می‌برید تهیه کنید و هر از گاهی برخی از آن‌ها را انجام دهید.

برای کمک به رهایی از گذشته و کمتر فکر کردن به آن، برای خودتان کار و سرگرمی فراهم کنید. اوغات فراغتتان را با سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان پر کنید. با دوستان هم فرکانستان که حالتان را خوب می‌کنند بیشتر معاشرت کنید. کمتر بر ناراحتی‌ها، نداشته‌ها و ناخواسته‌ها تمرکز کنید و بیشتر از داشته‌ها، خواسته‌ها، اهداف و خاطرات خوبتان صحبت کنید.

تغییر باید از خود شما آغاز شود…

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

با سپاس تیم آموزشی و تحقیقاتی نوری‌زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian