راه‌های عملی ایجاد باورهای سازنده و قوی

باورهای سازنده

راه‌های عملی ایجاد باورهای سازنده و قوی

باورهای سازنده باورهایی هستند که به ما کمک می‌کنند خواسته‌های خود را جذب کنیم و به ثروت و موفقیت بیشتری برسیم. در مورد نقش باورها در نتایج زندگی بسیار گفته‌ایم. می‌دانید که دو نوع باور در زندگی انسان نقش دارد. باورهای منفی و محدودکننده و باورهای سازنده و قوی. تنها باورهای سازنده و قوی است که می‌تواند فرکانس‌های همراستا با خواسته‌های ما را تولید و به کائنات ارسال کند. و بر همین اساس کائنات نیز بر اساس فرکانسی که از ما دریافت کرده است آدم‌ها، اتفاقات و شرایط و ایده‌های متناسب و همراستا با اهداف و خواسته‌های ما را سر راهمان قرار می‌دهد.

۱- شناسایی باورهای محدودکننده

شاید بپرسید خب! نقش باور را می‌دانیم. اما این باورهای سازنده را چگونه در خودمان ایجاد کنیم و این باورهای سازنده چیست؟ باید بگویم پیش از اینکه به فکر ایجاد باور سازنده باشید، باید آن‌ها را پیدا کنید. برای پیدا کردن باورهای سازنده اول باید لیستی از باورهای منفی خودتان تهیه کنید.

خودکار و کاغذی آماده کنید. در وسط یک صفحه کاغذ خطی بکشید و آن را به دو ستون تقسیم کنید. برای هر موضوعی که می‌خواهید در آن زمینه باورهای سازنده ایجاد کنید کاغذی جداگانه نیاز دارید. مثلا در زمینه پول و ثروت، در زمینه روابط، در زمینه سلامتی، در زمینه شغل، در زمینه معنویت و ارتباط با خداوند و ….

حال در ستون اول هر باوری که در مورد آن موضوع دارید یادداشت کنید. مثلا در ستون ثروت ممکن است بنویسید:

 • پول زیاد مرا از راه درست منحرف می‌کند.
 • پول زیاد وقت مرا خواهد گرفت
 • من نمی‌توانم پول زیادی در بیاورم
 • سرنوشت من این است که وضیعت مالی‌ام همیشه متوسط باشد.

و…

یا در قسمت روابط ممکن است بنویسید:

 • زن (یا مرد) مناسب من هرگز پیدا نمی‌شود.
 • سن من برای پیدا کردن یک همسر مناسب بالاست
 • دختر( پسری) که با معیارهای من همخوانی داشته باشد وجود ندارد.

و …

بعد از شناسایی و نوشتن باورهای منفی درستون دوم و در مقابل هر باوری منفی باورِ مثبتِ مخالف آن را بنویسید. ذهنتان مقاومت خواهد کرد، اما اهمیت ندهید و بنویسید. برای شناسایی باورهای منفی نیاز به زمان دارید. شاید چندین روز طول بکشید تا بسیاری از باورهای منفی خودتان را شناسایی کنید. یا حتی ممکن است یک ماه بعد تعدادی باور منفی دیگر در زمینه‌های مختلف در خود کشف کنید. به محض پیدا کردن باور منفی آن‌ها را در دفتر خود بنویسید و مقابل آن باور مثبت مربوطه را نیز بنویسید.

۲- ساخت جملات تاکیدی

حال با توجه به جملات مثبتی که دارید یک جمله تاکیدی مثبت بسازید و آن را با صدای بلند تکرار کنید و صدای خودتان را ضبط کنید. حال یک فایل صوتی از باورهای سازنده و مثبت دارید. هر روز این فایل‌ها را گوش کنید. قبل از خواب، بعد از بیداری به دفعات زیاد

جملات تاکیدی باید چندین ویژگی داشته باشد تا ذهن شما بتواند آن را باور کند و مقاومتی نشان ندهد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • زمان جمله، مربوط به حال باشد. زیرا ضمیر ناخودآگاه گذشته و آینده مفهومی برایش ندارد. مثال: به جای اینکه بگویید من ثروتمند خواهم شد، بگویید من هر روز دارم ثروتمندتر میشوم. یا ثروت من هر روز بیشتر و بیشتر می‌‌شود.
 • جملات تاکیدی تک جمله‌ای و کوتاه باشد: ذهن نمی‌‌تواند روی جملات طولانی درست تمرکز کند. ذهن نمی‌‌تواند جملات دو قسمتی را تحلیل کند. فقط روی قسمت اول جمله تمرکز می‌‌کند.
 • جملاتتان حاوی کلمات منفی نباشد. زیرا ذهن شما بر روی کلمه منفی تمرکز می‌کند: مثلا نگویید بیماری من در حال بهبود است. بگویید: “بدن من هر روز سالمتر می‌شود.” یا “سلامتی من هر روز بیشتر میشود.” یا “سلامتی در بدن من در حال گسترش است.”
 • جمله حس خوبی به شما بدهد و گیجتان نکند و باور مورد نظرتان را سریع بسازد.

 

باورهای سازنده

3- انجام اقدامات عملی

مرحله سوم انجام کارها و اقدامات عملی است از جمله:

پیدا کردن الگوهایی که باور محدودکننده شما را نقض کند. مثلا اگر باور شما این بوده است که ” بدون تحصیلات دانشگاهی نمی‌توانم ثروتمند شوم” و حالا می‌خواهید این بارو را ایجاد کنید که “بدون تحصیلات دانشگاهی هم می‌شود ثروتمند شد” شخص ثروتمندی را در شهر خود بیابید که بدون تحصیلات دانشگاهی توانسته است موفق شود. این الگوها را بیابید، با آن‌ها از نزدیک صبحبت کنید و تمام ابهاماتی را که در ذهنتان وجود داره بگویید و سوالاتتان را از او بپرسید.

ساختن تابلوی آرزوها: در مورد تابلوی آرزوها و ویژگی‌های یک تابلوی آرزوهای خوب در مقاله ” ؟؟؟” توضیح داده‌ام.

رفتن به مغازه‌ها و فروشگاه‌ها: رفتن به هایپر ماکتها و فروشگاههای بزرگ و دیدن مردم در حال خرید بسیار در ایجاد باورهای ثروت ساز موثر است. این کار باعث می‌شود شما فراوانی را بهتر بپذیرید و راحت‌تر قبول و باور کنید. هر جا فراوانی را دیدی تایید و تحسین کنید.

نوشتن لیست شکرگزاری: این کار هم توجه و تمرکز شما را به نکات خوب و نعمت‌های زندگی جلب می‌کند. این کار باعث می‌شود روی نکات منفی و محدودیت‌ها تمرکز نکنید و برعکس مثبت‌ها و خوبی‌ها را ببینید.

2 دیدگاه برای “راه‌های عملی ایجاد باورهای سازنده و قوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian