دلایل مهمی که توسط رفتارهای ما باعث ایجاد حفره‌های ذهنی می‌شوند!

حفره‌های ذهنی

حفره‌های ذهنی بسیار آهسته و نامحسوس و توسط رفتارهای ما و نشناختن دقیق قوانین کیهانی در ذهن ناهوشیار ما ایجاد می‌شوند که سه دیل عمده آن عبارتند از:

  • نداشتن باور به طی کردن مراحل تکامل خود و عجله برای رسیدن به خواسته‌ها
  • ناآشنایی با قانون احساس لیاقت و ارزشمندی در خود
  • بی‌احترامی به خواسته‌هایمان و نمادهای آن

مورد اول را مقاله “حفره‌های ذهنی بسیار آهسته و نامحسوس در ذهن انسان شکل می‌گیرند” به طور کامل توضیح دادم.

ناآشنایی با قانون احساس لیاقت و ارزشمندی در خود

بسیاری از رفتارهای ما در زندگی ناشی از احساس نداشتن لیاقت و ارزشمندی برای خودمان است. ما تصور می‌کنیم بسیاری از رفتارهای ما درست است. مثلا با خریدن میوه‌های ارزان‌تر اما ناسالم و مانده، تصور می‌کنیم در پولمان صرفه‌جویی می‌کنیم. اما این باعث ایجاد یک باور پنهان در ضمیر ناخودآگاه ما می‌شود و آن باور این است.

” من لیاقت خوردن میوه سالم و تازه را ندارم” یا ” من ارزش خوردن  غذای سالم یا میوه تازه و سالم را ندارم”

می‌دانم که تعجب می‌کنید. هیچ‌کس این حرف‌ها را قبول ندارد. شما برای اینکه میوه ارزانتر را می‌خرید دلایل دیگری دارید که از نظر خودتان خیلی هم ارزشمند است. اما نتیجه این کار ارسال فرکانس کمبود و بی‌لیاقتی خودتان به کائنات است. متاسفم که نتیجه نیت خوب شما ارسال فرکانس‌های بد به کائنات است. اما این قانون جهان است. نمی‌توان قوانین را دور زد. باورهای پنهان ما با رفتارهای روزانه ما ساخته می‌شوند نه با نیت رفتارهایمان.

بسیاری از، فداکاری‌های ما برای دیگران در واقع رد کردن خودمان است. ما از بسیاری از حقوق به حق خودمان می‌گذریم که دیگران را تامین کنیم. تا دیگران را خوشحال کنیم. اما این کار هم به ضرر خودمان است و هم به ضرر کسی است که آن فداکاری را برایش انجام می‌دهیم.

نمی‌دانم چرا فداکاری در بین عموم مردم یک ویژگی مثبت است و مورد ستایش قرار گرفته است. کاری که اکثر ما به اسم فداکاری انجام می‌دهیم در واقع تیشه زدن بر ریشه خودمان و طرف مقابلمان است. بخصوص ضرر این کار برای خود ما بیشتر است. مادری که در خانواده بهترین غذا، بهترین امکانات و … را برای همسر و فرزندان خود کنار می‌گذارد و اگر چیزی ماند خودش استفاده می‌کند و اگر هم نماند بی‌نصیب می‌شود.

شاید خیلی‌ها بگویند این کار یعنی فداکاری. اما این کار علاوه بر ایجاد خشم‌های انباشه شده به مرور زمان، از نظر قوانین کیهانی باعث ایجاد حفره‌های ذهنی می‌شود. باز هم باعث ایجاد احساس و باور بی‌لیاقت دانستن خود در ذهن ناهوشیار شخص می‌شود. حتی این مادران اغلب، احترام کمتری را از فرزندان خود نسبت به مادرانی که به خودشان هم به اندازه کافی رسیدگی می‌کنند، دریافت می‌نمایند.

بسیاری از تنبلی‌های ما هم باورها بی‌لیاقتی خودمان را در ضمیر ناخودآگاهمان تقویت می‌کند. اینکه خانه‌ای نامرتب داریم و مرتب کردن آن را به ساعت‌ها و حتی روزهای آینده موکول می‌کنیم و در آن بی‌نظمی و شلختگی زندگی می‌کنیم این باور را به ضمیر ناخودآگاهمان ارسال می‌کنیم که “من ارزش و لیاقت زندگی در یک مکان تمیز و شیک و مرتب را ندارم”

یا وقتی مسواک نمی‌زنیم، یا وقتی خودمان را جز هنگام مهمانی آراسته نمی‌کنیم. یا وقتی بهترین وسایل و خوراکی‌های منزل را فقط برای زمانی که مهمان داریم استفاده می‌کنیم و صدها مثال دیگر …

بی‌احترامی به خواسته‌ها و نمادهای آن

اسکناس در نظر همه ما یکی از نمادهای ثروت است. برخی از اشخاص با اسکناس و سکه‌های خود رفتار غیراحترام‌آمیز دارند. مثلا اسکناسشان را به صورت مچاله‌ شده نگهداری می‌کنند. یا آن را در جاهای پستی قرار می‌دهند. یا آن را در جاهایی بی‌ارزش پنهان می‌کنند. مثلا در زیر فرش، در جوراب و … همه ما اسکناس را دوست داریم. پس چرا رفتار احترام‌آمیزی با آن نداریم. شاید چون تصور می‌کنیم اسکناس یک شی غیرجاندار است. اما اسکناس نماد ثروت است. وقتی شما به اسکناس و سکه‌هایتان احترام می‌گذارید. آن‌ها را صاف و تا نشده و در جای ارزشمند خانه نگهداری می‌کنید در واقع به کائنات این پیغام را ارسال می‌کنید که “من برای داشتن این اسکناس یا این سکه‌ها سپاسگزارم”. “من این اسکناس‌ها را دوست دارم و برایشان ارزش قائلم”. این کار باعث ارسال فرکانس‌های قوی به کائنات می‌شود و مقدار بیشتری از آن اسکناس‌ها را برایتان ارسال می‌کند.

حال تاکردن، مچاله کردن یا مخفی کردن آن در جاهای بی‌ارزش منزل این باور را در ذهن شما به وجود می‌آورد ” من برای این اسکناس ارزشی قائل نیستم. این پول هیچ احترامی برای من ندارد”. “پول کم است و همیشه باید آن را مخفی کرد”

با وجود چنین باورهای مخفی (حفره‌های ذهنی) در لایه‌های ذهن پنهانمان و فرکانس‌هایی که از این باور به کائنات ارسال می‌شود، چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟ آیا این کار چیزی جز فقر بیشتر چیزی برای ما خواهد داشت؟ 

حتی خیلی اوقات پیش آمده ما از پس گرفتن باقی پولمان از راننده تاکسی یا مغازه‌دار خودداری می‌کنیم. شاید دلیلش مقدار کم این سکه‌ها باشد. اما این هم باور ناسپاسی برای آن اسکناس را در ضمیر ناخودآگاه‌تان ایجاد می‌کند.

می‌بینید حفره‌های ذهنی یا باورهای پنهان چقدر آهسته و نامحسوس در ذهن ناهوشیار ما ایجاد می‌شوند.

این‌ها فقط چند مثال ساده بود. با دقت در تک‌تک رفتارهایمان در زندگی متوجه می‌شویم که چقدر با رفتارهایمان باورهای غلط پنهان را ایجاد کرده‌ایمیل‌. بدون آگاهی خودمان چه فرکانس‌های منفی را به کائنات ارسال می‌کنیم.

تغییر باید از خود شما آغاز شود…

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

با سپاس تیم آموزشی و تحقیقاتی نوری‌زاده

1 دیدگاه برای “دلایل مهمی که توسط رفتارهای ما باعث ایجاد حفره‌های ذهنی می‌شوند!

  1. اکبر گفته:

    سلام و عرض تشکر از مطالب بسیار مفید سایت.
    فقط نکته ای را تقاضا داشتم و آن اینکه مشخص است این مطالب علمی می باشند فلذا تقاضا داشتم در مورد الگوهای ذهنی و مبانی نظری یعنی چیستی و چرایی و کاربست آن با مقالات رفرنس معتبر اشاره بفرمایید ممنون میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian