برای ایجاد انگیزه تغییر، مهمترین اصول تغییر در زندگی را بشناسید

اصول تغییر

برای ایجاد انگیزه تغییر، مهمترین اصول تغییر در زندگی را بشناسید

اغلب کسانی که تصمیم به تغییر در زندگی‌شان می‌گیرند دو اصل مهم از اصول تغییر را نادیده می‌گیرند. به همین دلیل بعد از مدتی که شروع به تغییر می‌کنند بی‌انگیزه شده و دست از ادامه تلاش برای تغییر بر می‌دارند. زیرا این افراد دو اصل اساسی را در نظر نمی‌گیرند.

اصل ۱ – تغییر افکار

یکی از اصول تغییر ، تغییر افکارتان است. بدون تغییر افکارتان نمی‌توانید زندگی و شرایط خود را تغییر دهید. در واقع در طول عمرتان شرایط زندگی شما نتیجه افکارتان بوده است و خواهد بود. شما نمی‌توانید با افکار قدیمیتان به شرایط ایده‌آل جدیدتان دست یابید. افکار قدیمی شما را به نتایج فعلی خواهند رساند نه نتایج ایده‌آل و دلخواهتان.

بسیاری از افرادی که آرزوی تغییر زندگیشان را دارند به تغییر افکار خود فکر نمی‌کنند و اعتقادی به آن ندارند. آنان انتظار دارند دیگران تغییر کنند و شرایط تغییر کند. اما یک اصل مهم را در نظر نگرفته‌اند. اینکه تغییر دیگران و شرایط اطراف با تغییر افکار خودمان امکان‌پذیر است.

اول از خودتان شروع کنید. اگر افکارتان را تغییر دهید همه چیز در جهت میل شما تغییر خواهد کرد.  افراد دیگر و شرایط  و … خود به خود بهتر خواهد شد. دلیل این امر تغییر مدار شما به مدارهای بالاتر به دلیل تغییر افکار و باورهایتان است.

اما اینکه چگونه افکارتان را تغییر دهید خود سوا مهمی است؟ چگونه افکارمان را تغییر دهیم. یک جواب ساده به این سوال این است که ابتدا ببینید در چه جنبه‌ای از زندگیتان می‌خواهید تغییر ایجاد کنید؟

چه چیزی را می‌خواهید تغییر دهید؟

  • میزان درآمدتان؟
  • روابط عاشقانه‌تان؟
  • تناسب اندامتان؟
  • کسب و کار و مهارتتان؟
  • و …

حال به این بیاندیشید که در آن زمینه خاص، چه جهتی می‌خواهید تغییر کنید. مثلا اگر می‌خواهید به تناسب اندام برسید چه مقدار وزن کم یا اضافه کنید یا چه کارهایی انجام دهید تا به اندام متناسب دلخواهتان برسید. در این راه باید الگوهای موفقی را برای خود بیابید و افکار و سبک زندگی آنان را بررسی کنید. اینجاست که می‌توانید افکار خود را شناسایی کنید. متوجه می‌شوید در کجا اشتباه فکر می‌کنید و در کجا درست فکر می‌کنید. بعد از شناسایی افکار نادرستتان می‌توانید آن‌ها را با افکار و باورهای درست جایگزین کنید.

این کار را در تمام زمینه‌های دیگر هم می‌توانید انجام دهید. مثلا در زمینه کسب درآمد بیشتر، بهبود روابط عاشقانه، بهبود تخصص و مهارت‌هایتان و …. .

راه دیگر شناسایی افکار و باورهای نادرست مطالعه در آن زمینه است. هر چه منابع بیشتری را مطالعه کنید بیشتر متوجه افکار نادرستتان خواهید شد و با باورها و افکار درست بیشتری آشنا خواهید شد.

لازم است که سبک زندگیتان را هم مطابق با آنچه می‌خواهید تغییر کند، تغییر دهید. شما می‌توانید به دنبال تغییر در تناسب اندامتان باشید اما سبک غذا خوردن شما به شکل قبل باشد، یا نمی‌توانید به دنبال تغییر مهارتتان باشید اما مانند گذشته زمانتان را هدر دهید.

 

اصول تغییر

اصل ۲ – تغییر مستمر و تدریجی

مهمترین اصل از اصول تغییر این است که بهترین و ماندگارترین تغییرات آنهایی است که در دراز مدت ایجاد می‌شود. هیچ تغییری نتیجه آنی ندارد و اگر با روشهایی به نتایج آنی هم برسید این نتایج ماندگار نخواهند بود. مثلا شما برای کسب مهارت در یک تخصص نیاز به تمرین و تکرار دارید. این تمرین و تکرار باید هر چند وقت یک بار در فواصل زمانی مشخصی تکرار شود. زیرا مغز برای انتقال اطلاعات به حافظه ناخودآگاه نیاز به زمان دارد. مغز نمی‌تواند حجم انبوهی از اطلاعات جدید را به یکباره وارد حافظه کند. در مورد سایر تغییرات نیز این اصل صادق است. بدن شما برای تغییر نیاز به زمان دارد.

هر تغییری در مسیر طی کردن رشد و کمال شما ایجاد می‌شود. تا زمانی که شما آگاهی‌های لازم را کسب نکنید نمی‌توانید تغییر کنید. این را باید بدانید که هیچ روش فشرده‌ای برای تغییر کردن به صورت پایدار وجود ندارد. تغییر یک کار نیست که شما بخواهید انجامش دهید بلکه فرآیندی است که باید مرحله به مرحله آن را به انجام برسانید یا مسیری است که باید تمام آن را قدم به قدم به صورت مستمر و تدریجی طی کنید.

شما بدون رعایت اصول تغییر بدون شک در مسیر تغییر دچار بی انگیزگی و دلسردی خواهید شد. و پس از مدتی تصور خواهید کرد که توان تغییر را ندارد. 

 

تغییر باید از خود شما آغاز شود…

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

با سپاس تیم آموزشی و تحقیقاتی نوری‌زاده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian