احساس لیاقت و ارزشمندی خود را بالا ببرید تا به خواسته‌هایتان برسید

احساس لیاقت

احساس لیاقت و ارزشمندی چیزی نیست که دیگران آن را به شما بدهند. اگر دیگران شما را لایق بهترین‌ها بدانند اما خودتان از درون احساس لیاقت و ارزشمندی نکنید هرگز به خواسته‌هایتان نخواهید رسید. لایق ندانستن خود برای رسیدن به خواسته‌ها در تاریک‌ترین لایه‌های ذهنتان پنهان می‌شود و باعث ایجاد حفره‌های ذهنی می‌شود. گاهی شما به خواسته خود می‌رسید اما به دلیل آنکه خود را لایق آن خواسته نمی‌دانید به سرعت آنچه را کسب کرده‌اید از دست می‌دهید.

نداشتن احساس لیاقت و ارزشمندی باعث می‌شود افراد دست به کارهای عجیبی بزنند. مثلا زمانی که من کودک بودم مادرم یک دست قابلمه نچسب داشت ولی هیچگاه در آن غذا درست نمی‌کرد. آن‌ها را در انباری نگهداری می‌کرد و سالی دو یا سه بار که از شهرستان مهمان می‌‌آمد آن‌ها را بیرون می‌آورد و استفاده می‌کرد. او غذای روزانه را در همان قابلمه‌های قدیمی و کهنه درست می‌کرد. و هر روز غذا در آن یا می‌سوخت یا به آن می‌چسبید. و مجبور می‌شد ساعت‌ها با سیم ظرف‌شویی این قابلمه‌ها را بساید. در حالی که اگر از قابلمه نچسب استفاده می‌کرد زندگی بسیار راحت‌تر بود. از این مثال‌ها در اطرافتان زیاد دیده‌اید. یا شخصی که ماشین صفرش را در پارکینگ خانه نگهداری می‌کند و خودش پیاده یا با موتور و دوچرخه تردد می‌کند. دلیل تمام این کارها یک پیام دارد: او خود را لایق استفاده از این نعمت‌ها نمی‌داند. این احساس باعث می‌شود که دیر یا زود آن نعمت را از دست بدهد. و هرگز به چیزی بیشتر از آن هم دست نیابد.

افراد زیادی سال‌هاست برای رسیدن به خواسته‌هایشان از قانون جذب استفاده می‌کنند. تمام تمرینات را به درستی انجام می‌دهند. اما در تاریکی‌های ذهنشان، در اعماق ذهنشان خود را واقعا لایق آنچه می‌خواهند نمی‌دانند. بعد از مدت‌ها از انجام تمرینان قانون جذب خسته می‌شوند و می‌گویند این قانون برای من کار نکرد. این افراد در درجه اول علت را باید در داشتن یا نداشتن احساس لیاقت و ارزشمندی بجویند.  نداشتن احساس لیاقت برای رسیدن خواسته‌ها یک مانع بزرگ برای تاثیر قانون جذب در کائنات است.

شما به عنوان یک انسان باید خود را لایق بهترین نعمت‌های الهی بدانید. خداوند قوانین کائنات را برای عده خاصی وضع نکرده است. خداوند این قوانین را برای همه موجودات و همه انسان‌ها قرار داده است. یعنی خداوند شما را لایق و ارزشمند می‌داند. خداوند شما را لایق رسیدن به بهترین‌ها می‌داند. پس چرا خودتان چنین احساسی به خود ندارید؟ دلیل آن را به شما می‌گویم. دلیلش حرف‌هایی است که از دوران کودکی شنیده‌اید. در درجه اول والدین شما، بعد معلمان، دوستان و افراد دیگر در جامعه. هر گاه کار اشتباهی مرتکب شدید والدینتان گفتند:

“تو پسر بدی هستی”، “تو دختر بدی هستی”. “تو هیچ کاری رو نمی‌تونی به درستی انجام بدی”. “تو همیشه خرابکاری می‌کنی”. و … صدها جمله این‌چنینی. بعد از والدین، در مدرسه معلمان جملات مشابهی به شما گفتند. این جملات به قدری در طول زندگی شما تکرار شدند که کم‌کم این باور بد بودن خودتان، و احساس گناه در ضمیر ناخودآگاه شما شکل گرفته است. شاید شما ظاهرا خود را لایق هر خواسته‌ای بدانید. اما این افکار از کودکی در ضمیر ناخودآگاه شما باقی مانده است. و شما از وجود آن‌ها خبر ندارید. زیرا این‌ها در تاریک‌ترین بخش ذهن شما پنهان شده‌اند و حفره ذهنی ایجاد کرده‌اند.

چگونه احساس لیاقت و ارزشمندی را در خود ایجاد کنیم؟

نداشتن احساس لیاقت و ارزشمندی به معنی دوست نداشتن خود است. پس اولین راه ایجاد احساس و ارزشمندی این است که خودتان را دوست بدارید. برای ایجاد احساس دوست داشتن خود نیازی نیست کارها بزرگی انجام دهید. بلکه باید همیشه بتوانید همینگونه که هستید خودتان را بپذیرید و دوست داشته باشید.

باید خودتان را به خاطر احساس گناهی که دارید ببخشید و رها کنید.

باید به این باور برسید که بسیاری از این احساسات نتیجه حرف‌هایی است که دیگران از کودکی در گوش شما خوانده‌اند.

هر روز به خودتان یادآوری کنید که خداوند قوانین موفقیت و ثروت را برای همه انسان‌ها آفریده‌ است. خداوند همه انسان‌ها را لایق این رسیدن به نعمت‌ها می‌داند. بدون در نظر گرفتن اینکه آن شخص فقیر است یا غنی، بی‌گناه است یا گناه‌کار و بدون در نظر گرفتن اینکه او در چه شرایطی زندگی می‌کند. پس من به عنوان یک انسان لایق بهترین نعمت‌ها هستم و می‌توانم به بهترین‌ها برسم.

هیچ کس در جهان کامل نیست

بیاد داشته باشید که هیچ کس در جهان کامل نیست. انسان کامل و بی‌نقص در جهان وجود ندارد. از خود انتظار نداشته باشید که هرگز اشتباه نکنید. انتظار نداشته باشید که کامل و بی‌نقص باشید.  بهترین انسان‌ها کسانی هستند که در مسیر رشد و کمال خود حرکت می‌کنند. کسانی که اعمال و رفتارشان مطابق با ارزش‌هایشان است. اگر کردارتان بر خلاف ارزش‌های درونی‌تان باشد بدون اینکه متوجه شوید احساس بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی در ضمیر ناخودآگاهتان شکل خواهد گرفت. پس مراقب باشید که ناخواسته افکار و احساسات نادرست را در ذهن ناهشیارتان ایجاد نکنید.

احساس لیاقت

خود را با کسی مقایسه نکنید

احساس لیاقت پیش نیاز احساس عزت نفس است. مقایسه خود با دیگران مانند مقایسه گوش با چشم است. شرایط زندگی شما با تمام انسان‌های روی زمین متفاوت است. حتی با اعضای خانواده خودتان. شما یک انسان بی‌همتا هستید که در تمام جهان حتی یک نمونه از آن وجود ندارد. شما استعدادها، علایق، امکانات، شرایط و خلق و خوی خاص خود را دارید. بنابراین نمی‌توانید خوتان را با دیگرانی که شرایط و علایق و خلق و خوی دیگری دارند مقایسه کنید. شما تنها مجازید خود امروزتان را با خود دیروزتان مقایسه کنید. اینکه نسبت به روز قبل چقدر رشد داشته‌اید.

خودتان را با آنچه می‌خواهید هم‌فرکانس کنید

هم‌فرکانس شدن با خواسته ها یعنی یعنی افزایش ظرفیت درونی برای رسیدن به خواسته ها. اگر خواهان یک رابطه عاشقانه عالی هستید خودتان را به معیارهایی که برای همسر آینده‌تان در نظر گرفته‌اید بیشتر و بیشتر نزدیک کنید. به عنوان مثال اگر معیار شما برای همسر آینده‌تان شخصی منظم است ولی خودتان نامظم و شلخته هستید در اعماق ذهنتان هرگز نمی‌توانید خود را لایق یک شخص منظم بدانید. پس برای ایجاد احساس لیاقت و ارزشمندی برای داشتن همسری منظم باید تلاش کنید خودتان شخصی منظم شوید. در این صورت مدار خودتان را به مدار یک شخص منظم ارتقا داده‌اید و با او هم‌فرکانس شده‌اید. از طرفی احساس لیاقت شما بالا می‌رود و خودتان را  عمیقا لایق یک شخص منظم خواهید دانست.

مراقب گفتگوهایتان باشید

هیچ گاه در دعاها و گفتگوهای درونیتان نگویید “اگر لیاقت دارم فلان نعمت را به من عطا کن”  یا “مرا لایق فلان نعمت بگردان” در اینگونه موارد به جای لیاقت از کلمه ظرفیت استفاده کنید. زیرا ما از ابتدا لیاقت همه نعمت‌ها را داشته‌ایم و داریم. بلکه باید تلاش کنیم ظرفیت وجودی خود را برای کسب نعمت‌ها بالا ببریم.

نکته بسیار مهم و قابل توجه این که شما باید و باید این تمرینات را انجام دهید البته اگر دوست دارید زمان رسیدن به هدف شما کوتاه شود طبق تحقیقاتی که انجام شده تنها ۳درصد از افراد جامعه اهل آموزش هستند و از این ۳درصد فقط ۱درصد از آنها به آوموزش‌های خود جامعه عمل می‌پوشانند و من مطمئنم که شمایی که این مقاله را مطالعه می‌کنید جزو ۳ درصد جامعه هستید و برای این‌که جزو ۱ درصد قرار بگیرید باید دست به عمل و اقدام بزنید

تغییر باید از خود شما آغاز شود…

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

با سپاس تیم آموزشی و تحقیقاتی نوری‌زاده

1 دیدگاه برای “احساس لیاقت و ارزشمندی خود را بالا ببرید تا به خواسته‌هایتان برسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian