برای رسیدن به رویاهایتان: از سیستم RAS کمک بگیرید

شناخت سیستم RAS

ما در دنیایی از اطلاعات زندگی می‌کنیم. از صبح که از خواب بیدار می‌شویم صبحانه می‌خوریم به خیابان می‌رویم، در محل کارمان، در تاکسی و اتوبوس و مترو و … هر جایی که هستیم میلیون‌ها اطلاعات را دریافت می‌کنیم. اطلاعاتی مثل صداهایی که می‌شنویم، آدم‌ها و چیزهایی که می‌بینیم، آنچه به مشاممان می‌رسد و می‌بوییم، آنچه را که لمس می‌کنیم همه اینها میلیون‌ها میلیون اطلاعاتی است که ما روزانه در معرض آن‌ها هستیم. مغز ما نمی‌تواند همه این اطلاعات را پردازش کند و به آن‌ها اهمیت بدهد و برایشان وقت بگذارد. زیرا این کار انرژی زیادی از ما می‌گیرد و فایده‌ای هم برایمان ندارد. دلیلی ندارد چهره یا رنگ لباس تک‌تک آدم‌هایی را که دیده‌ایم به خاطر بسپاریم. نیازی به این اطلاعات نداریم. این اطلاعات هیچ اهمیتی برای ما ندارند به همین دلیل هم مغز ما آن‌ها را نادیده می‌گیرد و همه را فراموش می‌کند.

اما اگر ما بخواهیم به تعدادی از این اطلاعات یا موضوعات توجه خاصی نشان دهیم دیگر آن قسمت از اطلاعات و موضوعات برای مغز اهمیت پیدا می‌کند و آن اطلاعات را برای ما حفظ می‌کند. آن‌ها را برای ما برجسته می‌کند و بیشتر به ما نشان می‌دهد. در واقع مغز ما این اطلاعات را برای ما جداسازی یا فیلتر می‌کند و مابقی اطلاعات را فراموش می‌کند.  اما اینکار چگونه انجام می‌شود؟

مغز انسان بخشی دارد به نام سیستم فعال‌ساز شبکه‌ای Reticular Activating System  که به طور خلاصه به آن RAS گفته می‌شود. کار این بخش جداسازی اطلاعات مهم از میان میلیاردها اطلاعات موجود و نشان دادن آن به شما است. این سیستم‌ کاری می‌کند که بتوانید اطلاعاتی را که برایتان مهم است ببینید و به آن‌ها توجه کنید.

سیستم راس بهترین ایده را از محیط اطرافتان که متناسب با هدف و خواسته شماست برایتان انتخاب می‌کند.

حال سوال اینجاست که مغز از کجا اهمیت اطلاعات را تشخیص می‌دهد و آن‌ها را برای ما جداسازی می‌کند و به ما نشان می‌دهد؟

این شما هستید که برای مغز تعیین می‌کنید چه اطلاعاتی را به شما نمایش دهد.

برای اینکه مغز بتواند مناسب‌ترین اطلاعات و ایده‌ها را به شما نمایش بدهد شما باید موضوعاتی را که برایتان اهمیت دارد برای ذهنتان مشخص کنید. مثلا وقتی آرزوی خرید اتومبیل خاصی را دارید همیشه به آن فکر کنید. عکس آن را به دیوار اتاقتان بزنید در قسمتی از اتاق که روزی چندین بار بتوانید آن را ببینید. اینگونه مغز شما متوجه می‌شود که این مدل ماشین برایتان اهمیت دارد. بعد از آن اگر هر اطلاعات دیگری در مورد آن اتومبیل در اطرافتان باشد سیستم مغزتان آن را از بین انبوه اطلاعاتی که دریافت می‌کند برایتان جدا می‌کند و شما می‌توانید آن را ببینید. این اطلاعاتِ مرتبط با موضوع، شامل هر نوع اطلاعاتی می‌شود اعم از:

  • افرادی که به آن اتومبیل علاقه دارند،
  • راه‌ها و افراد و ایده‌هایی که شما را به آن اتومبیل می‌‌رساند،
  • ایده‌هایی که کمک می‌کند هزینه خرید آن اتومبیل را تهیه کنید،
  • شنیدن گفتگوهایی که در مورد این مدل اتومبیل انجام می‌شود (مثلا دو نفر در تاکسی، یا برنامه‌ای تلویزیونی که در مورد این اتومبیل تهیه شده است)
  • دیدن مکرر این اتومبیل در خیابان و …

اگر راهی برای رسیدن به آن اتومبیل باشد سیستم RAS شما آن را برایتان پیدا می‌کند و نشانتان می‌دهد. این مساله فقط در مورد خواسته‌ها و آرزوهایتان نیست. در مورد هر مسله‌ای است که در طول روز به آن فکر می‌کنید اتفاق می‌افتد. حتی اگر به مسائل منفی و ناراحت‌کننده هم فکر کنید مغزتان اطلاعات ناراحت کننده بیشتری را برایتان فیلتر می‌کند و به شما نشان می‌دهد. حتی در مورد مسائل دیگر، مثل آنچه که در حال آموزششان هستید. اگر در حال آموزش زبان انگلیسی باشید مثلا یک لغت جدید را یاد گرفته باشید مدام در جاهای مختلف آن لغت جدید را می‌شنوید یا می‌بینید. تعجب می‌کنید که «چه تصادفی!!! امروز که من با این لغت آشنا شدم مدام آن را در جاهای مختلف می‌بینم و می‌شنوم.» در حالی که قبلا هم این لغت به همین اندازه تکرار می‌شده ولی برایتان اهمیتی نداشته و مغزتان آن را نادیده می‌گرفت.حال چون شما آن را یاد گرفته‌اید در واقع مغز شما آن را از بین اطلاعات دیگر برایتان جدا می‌کند و بیشتر نشانتان می‌دهد تا بهتر یاد بگیرید. هر چه میزان توجه شما به یک موضوع بیشتر باشد مغز اطلاعات بیشتری از آن موضوع را برایتان نگاه می‌دارد. اجازه دهید به مثال اتومبیل دلخواهتان برگردیم. بعد از اینکه شما عکس اتومبیل دلخواهتان را به دیوار اتاقتان زدید، آن را روی پس زمینه گوشی موبایل و صفحه کامپیوترتان گذاشتید، حتی در دفتری هر روز در مورد آن اتومبیل بنویسید، به طور مداوم در مورد آن اتومبیل صحبت کنید، در اینترنت در مورد ویژگی‌های اتومبیل بیشتر جستجو کنید … همه این‌ها راه‌های توجه نشان دادن به موضوع اتومبیل دلخواهتان است. سپس سیستم RAS مغزتان فعال می‌شود. شما را با کسانی آشنا می‌کند که به این اتومبیل علاقه دارند یا به نحوی به شما کمک می‌کنند این اتومبیل را تهیه کنید یا ناگهان ایده‌ای به شما نشان می‌دهد که بتوانید هزینه خرید اتومبیل را تهیه کنید.

شناخت سیستم RAS

بهره‌گیری از این سیستم برای رسیدن به خواسته‌ها

شما از چنین امکانی که مغز انسان دارد می‌توانید برای رسیدن به خواسته‌هایتان استفاده کنید. شما از وجود آن در مغزتان آگاه نبودید ولی این سیستم همیشه در مغز شما فعال بوده و همیشه کار می‌کرده است. اما به صورت غیر ارادی. هم در زمینه‌های مثبت و هم در زمینه‌های منفی برای شما فعالیت می‌کرده است. شما هیچ کنترلی بر آن نداشتید. اما از این به بعد می‌توانید به صورت ارادی و در جهت مثبت از آن استفاده کنید. شما برای مغزتان تعیین می‌کنید که چه چیزهایی برایتان اهمیت دارد تا بیشتر و بیشتر شما را در معرض آن موضوع قرار دهد. برای اینکه آرزوها و خواسته‌هایتان را به سیستم RAS مغزتان بفهمانید باید مدام به آن‌ها توجه کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌های نشان دادن خواسته‌ها تهیه تابلوی آرزوهاست. تابلوی آرزوها صفحه‌ای کوچک است که عکس آرزوها و رویاهایتان را به روی آن می‌چسبانید و هر روز به آن نگاه می‌کنید. با این کار فرکانس آن خواسته را به کائنات می‌فرستید. با این کار اهمیت آن موضوعات را به مغزتان نشان می‌دهد تا کائنات در هماهنگی با سیستم RAS مغزتان شما را زودتر به رویاهایتان برسانند. مثلا ناگهان ایده‌ای به ذهنتان می‌رسد یا با شخصی آشنا می‌شوید که به شما کمک می‌کند به خواسته‌تان برسید یا راه رسیدن شما را به رویاهایتان هموارتر می‌کند.  این کار به شما کمک می‌کند از مداری که هستید کم‌کم به مدارهای بالاتر منتقل شوید.

تابلوی آرزوها به شما کمک می‌کند هم‌فرکانس با خواسته‌هایتان باقی بمانید تا بتوانید آن‌ها را زودتر به سوی خود جذب کنید. در مورد تابلوی آرزو‌ها در مقالات بعدی بیشتر خواهم گفت.

هشدار!!!

توجه کنید همانطور که گفتم سیستم RAS به صورت غیرارادی آنچه را شما برایش مهم جلوه دهید برایتان فیلتر می‌کند. مثلا اگر شما دچار مشکلات و موانعی در راه رسیدن به خواسته‌تان روبرو شده‌اید خیلی بخاطر این موضوع ناراحتید و مدام به موانع فکر می‌کنید سیست ‌ RAS مغزتان هم مدام موانع بیشتری را نشانتان می‌دهد زیرا شما روی موانع تمرکز کرده‌اید. بهترین کار در اینگونه مواقع فکر کردن به راه‌حل‌های مختلف برای غلبه بر موانع است نه فکر کردن به موانع. وقتی روی راه‌حل‌ها تمرکز می‌کنید سیستم RAS مغزتان هم راه‌حل‌های بیشتری را نشانتان می‌دهد.

منشا شانس

یکی از تفاوت‌های مهم ثروتمندان و افراد موفق کنترل سیستم RAS مغزشان و استفاده آگاهانه  و مثبت از این سیستم است. آن‌ها روی جنبه‌های مهم زندگی خود تمرکز می‌کنند. بر روی راه‌حل‌ها و آنچه می‌خواهند تمرکز می‌کنند. آن‌ها به چیزهایی که نمی‌خواهند فکر نمی‌کنند. به نظر من این مهمترین راز  خوش‌شانس بودن است. افراد خوش‌شانس کسانی هستند که با توجه خاصی که به خواسته‌ها و رویاهایشان دارند سیستم RAS مغزشان را همیشه در جهت خواسته‌هایشان فعال نگاه می‌دارند به همین دلیل بیشتر از دیگران با موقعیت‌های خوب که ما آن را شانس می‌نامیم روبرو می‌شوند. از طرفی افراد بدشانس کسانی هستند که مدام به چیزهای منفی فکر می‌کنند و اطلاعاتی که به سیستم RAS مغزشان می‌دهد در مورد موضوعاتی است که نمی‌خواهند به همین دلیل هیچگاه نمی‌توانند با موقعیت‌هایی که در جهت رویاهایشان است روبرو شوند.

افراد موفق ایده‌ها و فرصت‌هایی را می‌بینند که افراد معمولی آن‌ها را نمی‌بینند

 

تغییر باید از خود شما آغاز شود…

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

با سپاس تیم آموزشی و تحقیقاتی نوری‌زاده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian