درک استرس مساوی است با درمان استرس!؟

درک استرس

اعضای محترم سایت سوالات زیادی در رابطه با درمان استرس داشتند. به نظر درک استرس در اولویت قرار دارد تا درمان آن در این مقاله قصد دارم با نگاهی متفاوت به این سوال را پاسخ بدم تا درمان استرس بسیار آسان و راحت باشد.

چرا درک استرس از درمان مهم‌تر است.

درک استرس

به اعتقاد من وجود استرس در بعضی از موارد نه تنها مضزر نیست بلکه لازم و بسیار مفید است!؟ البته باید درک شود که چرا ما استرس داریم ما با درک استرس خیلی راحت‌تر کنترل آن را در دست خواهیم گرفت. درک استرس یعنی این که چرا استرس داریم و علت را میدانیم و وقتی شما تشخیص دهید که چرا استرس دارید. خودتان بدون هیج دوا و داروی خودتان را درمان خواهید کرد.

افکار ما منشع استرس و اضطراب هست

اگر به این نکته توجه کنید که استرس از کجا و کی در وجودتان شکل گرفت، در اصل دارید برای درک استرس‌تان از خودتان سوال می‌پرسید؟ به این جواب خواهید رسید که داشتید به افکاری توجه می‌کردید که باعث شکل گیری احساس بد در وجودتان می‌شد و اگر این حس بد را بارها و بارها تکرار کنید و به نوعی در کانون توجه شما باشد و  تمام تمرکز شما روی آن فکر بد یا اتفاق بد باشد باعث شکل گرفتن استرس و اضطراب و نگرانی می‌شود. شما اگر  این نکته را کامل درک کیند که منبع استرس در درون خودتان است خیلی راحت می‌توانید برای برطرف کردن آن اقدام کنید. انسان در انتخاب کردن افکار و اعقاید خودش آزاد است و این نهایت عدل و عدالت خدا است هر کسی به هر آنچه که دوست دارد می‌تواند فکر کند. سوال اینجا است که چرا ما تمایل داریم به افکاری توجه کنیم که در ما استرس ایجاد می‌کند و آگاهی به این نکته به ما کمک خواهد کرد تا در درک استرس‌مان درست عمل کنیم. ما به خودی خود هیچ فکری نمی‌کنیم یعنی ما دائما داریم به اتفاق‌های اطراف‌مان واکنش نشان می‌دهیم! حالا اگر خبر خوب به ما بدهند ما با شنیدن آن خبر خوب به صورت ناخودآگاه خوشحال می‌شویم، در رابطه با اتفاق‌های بد نیز همین طور هست. ما دائما داریم به ورودی‌های ذهن‌مان واکنش نشان می‌هیم. حالا من از این آگاهی‌‌ها چه‌طوری برای درک استرس و کم کردن آن استفاده کنم؟

درک استرس و چرایی آن، می‌تواند عملکرد ما را افزایش دهد!

درک استرس

هر اتفاقی در اصل دو رو دارد و این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم به کدام رو آن سکه توجه می‌کنیم. هر اتفاقی چه خوب باشد و یا چه بد هم نکات مثبت برای ما دارد  و هم نکات منفی و اگر ما درک کینم که استرس ما برای این هست که ما باید اقدام کینم یا به نوعی می‌شود این جوری تعریف کرد اگر استرس باعث شد که عملکرد من بالا بره و مسولیت پذیرتر شدم وجود این چنین استرس‌هایی ضروری هم هست. اما اگر استرس ما به علت افکار پریشان خودمان باشد و جلوی رشد و پیشرفت ما راهم بگیرد باید آن را مدیریت کنیم من در فایل‌های تصویری که در آپارات قرار دادم درباره این که چگونه افکار خودمان را کنترل کنیم توضیح دادم (چالش) پس ما با درک استرس درمان را برای خودمان راحت می‌کنیم و به این نتیجه می‌رسیم که به خودی خود استرس بد نیست. تفسیر ما از استرس بد است و شما از این به بعد به استرس‌های خودتان به چشم راهی برای رشد و پیشرفت فکر کنید و نوع نگاه‌تان را تغییر دهید قطعا تجربه بهتری نسبت به قبل خواهید داشت.

در فایل صوتی زیر درباره استرس توضیحاتی را خدمت شما ارايه دادم و در آخر به راه‌ حل‌های که باعث کاهش استرس می‌شود هم اشاره کردم بازهم به این نکته اشاره می‌‌کنم شما با درک استرس‌تان ۵۰درصد راه را رفیه‌اید، با تغییر دادن افکارتان به سمت اتفاقات مثبت و شرایطی که دوست دارید، حتما تجربیات شما تغییر خواهد و این وظیفه خود شما ست نه دکتر یا کس دیگر من بر این باور که تغییر باید از خود شما آغاز شود…

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

با سپاس تیم آموزشی و تحقیقاتی نوری‌زاده

1 دیدگاه برای “درک استرس مساوی است با درمان استرس!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian
fa_IRPersian